تماس با ما

صفحه اینستاگرام :

200 بازگشت ،اینستاگرام کار نکرد.
جراحی انحراف بینی
18 آذر, 1398 0

انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی اختلالی است که می تواند به دلیل عواملی از قبیل ضربه، ژنتیک، سلامت و نحوه زندگی بستگی دارد. زمانی که حرف از انحراف بینی می شود ذهن به سمت گرفتگی بینی می رود. باید تایید کنیم و بگوییم که اکثر افرادی که انحراف بینی دارند از گرفتگی بینی و اختلال در تنفس رنج می برند. علاوه بر گرفتگی، انحراف بینی می تواند عوارض دیگری از قبیل عفونت در سینوس ها و سردرد شدید را به همراه داشته باشد. به دلیل اختلالاتی که انحراف بینی در تنفس به وجود می آورد،افرادی که این بیماری را دارند باید به پزشک مراجعه کرده و در نهایت عمل جراحی انحراف بینی انجام دهند.

تشخیص انحراف بینی

از آنجایی که در برخی بینی هایی که دچار انحراف هستند، انحراف ظاهری وجود ندارد، بنابراین برای تشخیص این بیماری نیاز به معاینه می باشد. معمولا معاینه توسط آندوسکوپ صورت می گیرد. آندوسکوپ به پزشک کمک می کند تا تمام ساختار بینی را ببیند و اگر انحراف کمی هم وجود داشته باشد متوجه آن شود. در برخی موارد می توان برای تشخیص انحراف بینی از سی تی اسکن هم کمک گرفت.

عمل جراحی انحراف بینی در چه مواردی انجام می شود؟

عمل جراحی انحراف بینی در افرادی انجام می شود که از عوارض انحراف بینی رنج می برند. البته در برخی افراد ممکن است انحراف بینی بر روی ظاهر بینی هم تاثیر گذاشته باشد و عمل جراحی بخاطر زیبایی هم باشد. گاهی ممکن است عمل جراحی بینی و انحراف بینی باهم انجام شوند. به اینگونه که فرد از پزشک می خواهد هم انحراف بینی اش رفع شود و هم در شکل ظاهری آن تغییراتی ایجاد شود.

خطرات عمل جراحی انحراف بینی

در عمل جراحی انحراف بینی معمولا خطری بیمار را تهدید نمی کند. تنها خطری که می تواند یک بیمار را در هنگام عمل جراحی انحراف بینی تهدید کند واکنش بدن او به داروهای بیهوشی و بی حسی می باشد. قبل از عمل جراحی انحراف بینی دکتر باید از بیمار درباره واکنش بدن او به داروهای بی حسی و بیهوشی سوال کند. در افراد مسن یا افراد داری بیماری های خاص هم باید چکاپ های لازم از نظر سلامت بدن و قلب مورد بررسی قرار گیرد تا فردی که عمل جراحی انحراف بینی بر روی او انجام می شود دچار مشکل نشود.

سن مناسب عمل جراحی بینی

سن یکی از مهمترین نکات در عمل جراحی انحراف بینی می باشد. فردی که عمل جراحی انحراف بینی بر روی او انجام می شود باید از لحاظ سن به حدی رسیده باشد که پس از عمل در صورت او تغییرات آنچنانی بوجود نیاید و پس از عمل انحراف بینی در او صورت نگیرد. از این رو عمل جراحی بینی در کودکان توصیه نمی شود.

مراقبت های پس از عمل جراحی انحراف بینی

مراقبت های پس از عمل جراحی انحراف بینی همانند عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. فرد باید مواظب باشد ضربه ای به بینی اش وارد نشود. تا چند روز بعد از عمل جراحی انحراف بینی برای نوشیدن از نی استفاده نشود‌. پس از عمل جراحی بینی پزشک به وسیله ی پدهای خاص بینی را پانسمان کرده  تا جلوی خونریزی بینی را بگیرد. پس از عمل جراحی انحراف بینی فرد باید تا چند روز استراحت کند و از انجام کارهای سنگین بپرهیزد. دو روز بعد از عمل توسط پزشک، تمام پانسمان هایی که در بینی قرار گرفته اند خارج می شوند.

تفاوت کجی بینی و انحراف بینی

زمانی که حرف از انحراف بینی زده می شود مردم گمان می کنند منظور کج بودن شکل ظاهری بینی می باشد. باید بگوییم کج بودن شکل ظاهری بینی باانحراف بینی فرق می کند‌. کج بودن بینی به این معنا می باشد که بینی از لحاظ ظاهری کج بوده و اختلال در تنفس فرد ایجاد نمی کند. در این شرایط بیمار در صورت میل داشتن می تواند به پزشک جراح بینی مراجعه کرده و عمل جراحی بینی انجام دهد. اما انحراف بینی به این معنا است که تیغه داخل بینی کج باشد و این امر ربطی به کج بودن ظاهر بینی ندارد. از این رو انحراف بینی باعث اختلال در تنفس و ایجاد سردرد شده و فرد ناچار به انجام جراحی انحراف بینی می باشد.

تفاوت عمل جراحی بینی و عمل جراحی انحراف بینی

عمل جراحی زیبایی بینی معمولا جنبه ی زیبایی داشته و فردی برای اینکه ایرادی مانند کجی در بینی خود می بیند و برای رسیدن به ظاهری زیباتر آنرا انجام می دهد. اما عمل جراحی انحراف بینی زمانی انجام می شود که انحراف بینی باعث اختلال در تنفس ، ایجاد سردرد های شدید و عفونت در سینوس ها شود و فرد ناچار به انجام آن می شود. در بسیاری از موارد بعد از انجام جراحی انحراف بینی تغییری در ظاهر بینی فرد دیده نمی شود. البته گاهی ممکن است که بیمار علاوه بر انحراف بینی از شکل ظاهری آن نیز ناراضی باشد. در این صورت امکان انجام عمل جراحی انحراف بینی و عمل زیبایی بینی به صورت هم زمان وجود دارد و فرد می تواند از نظر زیبایی و کارایی در بینی خود به نتیجه ی مطلوب برسد.

دکتر محمد مسعود یزدانی

متخصص جراحی فک و صورت و جراح پلاستیک بینی

نظر بدهید