تماس با ما

صفحه اینستاگرام :

200 بازگشت ،اینستاگرام کار نکرد.
جراحی بینی
23 آذر, 1398 0

جراحی بینی

جراحی بینی به عمل زیبایی و ترمیمی بینی گفته می شود که توسط آن عضوی بسیار مهم و تعیین کننده در چهره، دارای تغییراتی اساسی می گردد. جراح بینی سعی می کند با کمترین دردسر و البته برش، این جراحی زیبایی یا-اصلاحی را انجام داده و بهترین بینی را به شخص هدیه کند. عمل زیبایی بینی را «رینوپلاستی» و عمل اصلاحی و ترمیمی بینی را «سپتوپلاستی» می نامند.

جراحی بینی دکتر محمد مسعود یزدانی

درصد رینوپلاستی بیشتر است یا سپتوپلاستی؟

برخی عمل ها با توجه به زمینه فرهنگی-اجتماعی ممکن است در زمان هایی درخواست بسیار بیشتری داشته باشند، جراحی بینی هم دقیقاً به همین منوال است. رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یکی از عمل های مهمی ست که چندین سال است درخواست انجام آن بنا به دلایل متعددی که متقاضیان به همان علت مراجعه می کنند بسیار بیشتر از سپتوپلاستی (عمل اصلاحی-ترمیمی) است. در نتیجه، هم بر تعداد پزشکان و جراحان زیبایی بینی بسیار افزوده شده و هم تعداد عمل زیبایی بینی در حد چشمگیری افزایش داشته است. البته میزان عمل ترمیمی بینی هم تعداد قابل توجهی ست اما از نظر درصد، به هیچ وجه قابل مقایسه با جراحی زیبایی نیست.

توسط عمل بینی می توان انواع ایراد یا نقص در بینی را رفع و یا در صورت عدم نقص، نسبت به تغییر شکل و زیباسازی مجدد آن اقدام نمود. می توان تغییرات زیر را بر روی بینی توسط جراحی بینی ایجاد کرد:

 • کوچک کردن بینی از طول
 • کم کردن عرض بینی
 • اصلاح فاصله بین لب و بینی
 • اصلاح بد شکلی سوراخ های بینی
 • برداشتن قوض روی بینی
 • برداشتن پولیپ بینی و درمان مشکلات تنفسی
 • رفع ایرادات مادرزادی
 • برطرف نمودن انواع عوارض پس از حوادث گوناگون که موجب صدمه به بینی می گردد

اصولاً جراحی یا عمل بینی می تواند طیف بسیار متنوعی از اصلاحات را شامل گردیده که در تمامی این موارد، جراح با دقت و با تجربۀ خود اقدام به این عمل مهم می نماید.

اقدامات مهم قبل از جراحی بینی

چنانچه فردی بنا به دلایل مختلف تصمیم به انجام جراحی مهم بینی داشته می باشد می بایستی چندین موضوع مهم را حتماً قبل از عمل جراحی مورد نظر قرار داده و بررسی نماید. پس از بررسی دقیق می توان اقدام به این عمل مهم نمود:

 • هزینه جراحی مهم بینی
 • جراح مورد نظر
 • سن فرد (برای دختران، بالای 16 سال و برای پسرها بالای 18 سال)
 • کلینیک یا بیمارستانی که قرار است فرد در آن جراحی گردد
 • انجام آزمایشات متنوع قبل از عمل
 • نوع مراقبت های پس از عمل
 • داروهای مورد مصرف پس از عمل بینی

تک تک این مسائل و عوامل در به نتیجه رسیدن جراحی بینی بسیار مهم هستند و اگر در یک یا چند مورد از آنها بی دقتی گردد ممکن است نتیجۀ عمل، آن چیزی که در ذهن بوده نشود.

بهترین جراح برای عمل بینی

ابتدا می بایستی نسبت به پیدا کردن بهترین جراح بینی در شهر اقدام کرده که این کار را می توان با تحقیق از سایت پزشک، افرادی که به او مراجعه کرده اند (که معمولاً می توان آنها را در مطب او پیدا کرد) و جستجوی بیشتر در شبکه های اجتماعی پیدا کرد.

چگونگی تشخیص بهترین جراح بینی

برای اینکه بهترین جراحی بینی را داشته باشید لازم است بهترین جراح بینی را پیدا کرده و به او مراجعه نمایید. راههای متعددی برای تشخیص بهترین جراح بینی وجود دارد:

 • جستجوی آمار جراحی های موفق او از بین افرادی که نزد این جراح، عمل بینی داشته اند
 • مقدار مبلغ منصفانه ای که بابت عمل از بیمار دریافت می کند
 • مراجعه به سایت پزشک و صفحه او در فضای مجازی برای مشاهده عکس های واقعی از عمل های بینی
 • مراجعه به مطب، گفتگو با جراح و سوال و جواب از مراجعینی که در مطب حضور دارند.

هزینه جراحی بینی

یکی از مهمترین عواملی که می تواند در تصمیم گیری نهایی برای انجام دادن یا ندادن این عملِ مهم به شدت تاثیرگذار باشد «هزینه عمل بینی» ست. عمل بینی می تواند با توجه به سطح تخصص و تجربه جراح هزینه ای بین 5 تا بالای 10 میلیون تومان دربر داشته باشد.

میانگین هزینه جراحـی بینی چیزی در حدود 6-7 میلیون تومان است اما بسته به کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است فرد در آن بستری شود ممکن است کمی این مقدار بالا و پایین گردد.

کلینیک و بیمارستان جراحی بینی

از آنجایی که محل انجام هر عملی به خصوص عمل های زیبایی به شدت مهم و حائز اهمیت است بهتر است قبل از انجام جراحی حتماً در مورد مرکزی که قرار است این جراحی را در آن انجام دهید تحقیق مفصلی کنید.

متاسفانه گاهی پیش آمده که برخی پزشکان غیرمتبحر و البته تازه کار، در هر مرکزی اقدام به جراحی بسیار مهم بینی کرده اند که نتایج آن از همان ابتدا مشخص و گاهی پشیمان کننده است. در نتیجه حتماً سعی کنید نسبت به مرکزی که قرار است در آن بستری و عمل جراحی خود را انجام دهید حساسیت بسیار بالایی داشته باشید.

انجام آزمایشات متنوع قبل از جراحی

پس از مراجعه به پزشک نیاز است از بینی و صورت شما به شکل دقیق عکسبرداری و با دقت و مشورت متخصص، بهترین نوع بینی که همخوانی با سایر اعضای صورت شما دارد معرفی گردد، هر چند امروزه همه تمایل به سربالا کردن بینی دارند که البته در اکثر موارد با تمامی چهره ها نیز سازگاری دارد.

برخی آزمایشات مانند آزمایش خون، عکسبرداری توسط دستگاه از بینی برای مشخص شدن نوع استخوان بندی و فرم آن نیز برای برخی موارد لازم خواهد بود.

مراقبت های مهم پس از جراحی بینی

و اما در روز جراحی، می بایستی ناشتا بوده و از شب قبل هیچ چیزی نخورده باشید زیرا ممکن است در حین عمل، غذا از معده به سمت دهان و حلق حرکت کرده و سبب اتفاقاتی ناخواسته شود. همچنین باید از 2 هفته قبل هیچگونه دخانیاتی مصرف نکرده باشید.

پس از انتقال به اتاق عمل، بین 2 تا 3 ساعت زمان جراحی بینی طول خواهد کشید. پس از خروج و به هوش آمدن، پزشک اجازۀ تغذیه توسط آبمیوه و کیک نرم را به آرامی به شما می دهد. پس از چند ساعت نیز ترخیص خواهید شد.

و اما در منزل در زمان استراحت می بایستی سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. حتماً از کمپرس آب سرد روی صورت و اطراف پیشانی استفاده کرده تا کبودی و تورم بینی و اطراف آن هرچه زودتر تخفیف یابد. مصرف مسکن ها و داروهای لازم نیز می بایستی حتماً طبق دستور پزشک انجام شود.

در زمان استحمام نیز می بایستی حتماً دقت داشته باشید تا بینی خیس نشده و در حین شستشو دست به بینی برخورد نکند. همچنین می بایستی به کمک شخص دیگری با خم کردن سر به پشت، موها از پشت سر شسته شود.

به تدریج و در کمتر از دو هفته می توان به آرامی به زندگی عادی بازگشت.

دکتر محمد مسعود یزدانی

متخصص جراحی فک و صورت و جراح پلاستیک بینی

نظر بدهید