تماس با ما

صفحه اینستاگرام :

200 بازگشت ،اینستاگرام کار نکرد.
چند اشتباه رایج در جراحی بینی
20 اردیبهشت, 1399 0

چند اشتباه رایج در جراحی بینی

چند اشتباه رایج در جراحی بینی : جراحی بینی موجب بروز اختلالات تنفسی دائمی می گردد.

 

 

برخی افراد تصور می کنند که بینی جراحی شده دچار اختلالات تنفسی مثل آبریزش بینی دائمی خواهد شد. باید گفت در گذشته به علت حذف بافتهای بینی، این امکان وجود داشت که مخروط داخلی بینی بیش از اندازه کوچک شود و اختلالات تنفسی و گرفتگی بینی رخ دهد. ولیکن امروزه پزشکان سلامت راه تنفسی را در اولویت کار خود قرار داده و بر این اساس تغییرات بینی را اعمال می نمایند. لازم به ذکر است که آبریزش و گرفتگی بینی فقط از عوارض کوتاه مدت جراحی بینی می باشد و با گذشت دوره بهبود پس از جراحی رفع خواهد شد.

جراحی بینی می تواند منجر به فوت گردد.

برخی از افراد بدین جهت از انجام جراحی بینی هراس دارند که گمان می کنند این عمل ممکن است حتی موجب فوت افراد گردد.

این مسئله مثل این است که بگوییم از منزل نمی ‌توان خارج شد چرا که بیرون از منزل احتمال تصادفات و مرگ وجود دارد.

جراحی بینی هم مثل هر عمل دیگری با عوارض خاص خود همراه است که جزئی از روند بهبود محسوب می گردد. جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد چرا که این عوارض به مرور رفع خواهد شد.

شایان ذکر است با توجه به مهارت و سابقه عمل بینی در کشور ایران این عمل بعنوان یکی از کم خطر ترین عمل های جراحی به شمار می آید.

شایان ذکر است امروزه داروهای بیهوشی که در جراحی مورد استفاده قرار می گیرد بسیار پیشرفته است و عوارض گذشته را کم تر ایجاد میکند.

بینی گوشتی جراحی شده پس از مدتی به حالت اولیه خود برمی گردد.

در بینی های گوشتی بافت غضروفی ضعیف و پوست بینی ضخیم است. باید گفت ضعیف بودن بافت غضروفی موجب می گردد که این بافت تحمل وزن بینی را نداشته باشد و دچار افتادگی شود.

در گذشته جهت انجام جراحی بینی و برطرف نمودن افتادگی، بیشتر بافتهای بینی حذف میشد، ولیکن امروزه به جای حذف، بافت غضروفی بینی تقویت می شود بدین جهت که تحمل وزن بینی را داشته و مجدداً دچار افتادگی نشود.

هر چند در گذشته برخی از بینی های گوشتی مجدداً دچار افتادگی می‌ شد ولی امروزه با استفاده از تکنیک های نوین دیگر نگرانی ها در این زمینه بی مورد است.

دکتر محمد مسعود یزدانی

متخصص جراحی فک و صورت و جراح پلاستیک بینی

نظر بدهید